Skąd wziął się ból, który wywołał uzależnienie?

Zamiast pytać skąd biorą się uzależnienie, warto dociekać skąd wziął się ból, który je wywołał”. Gabor Mate

 

Od kilku lat zawodowo pracuję z osobami, które nadużywają różnych substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu czy czynności takich jak hazard, gry komputerowe, zakupy. Spotkałem się na swojej drodze kształcenia z różnymi podejściami na temat leczenia uzależnień. Zgłębiałem, pracowałem, doświadczałem z moimi rozmówcami różnych podejść terapeutycznych. Różne były moje odczucia wobec tych metod, sposobów myślenia na temat osoby, która zmaga się z uzależnieniem.

Dzięki tym doświadczeniom odnalazłem swój styl pracy terapeutycznej. Uważam jednak, że nie ma jednego sposobu na każdego. Nie mam gotowych recept , rozwiązań. Staram się podchodzić do każdej osoby indywidualnie.  Nie na każdego bowiem pasuje dany nr buta 🙂  Pracuję głównie nad wewnętrzną motywacją danej osoby do zmiany, towarzyszę mu w tej drodze.

Bardzo bliskie jest mi jednak podejście Gabora Mate. Nadużywanie substancji psychoaktywnych czy czynności stanowi dla danej osoby sposób radzenia sobie z różnymi traumami, jako forma doraźnego „leku”, który później staje się niestety lekiem uzależniającym, bez którego nie możemy żyć. Również  podejściu psychoterapii IFS (system wewnętrznej rodziny), którym jestem z resztą zachwycony , uzależnienie pełni funkcję strażaków, które gaszą pożary (nasze cierpienia, które wypływają na wierz gdy części menadżerów ( perfekcjonistów, pracoholików, pomagaczy)  nie dają już sobie rady z ciężarami, które głęboko  nosimy )

W związku z powyższym warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. W jaki sposób osoba uzależniona może przestać używać substancji psychoaktywnych przed rozpoczęciem psychoterapii dotyczącej skutków jakiegoś urazu, traumy itd. jeśli właśnie używanie tych substancji było wywołane skutkami w/w urazu?
  2. Kto zgodziłby się odrzucić coś , co pomaga mu przeżyć ból i cierpienie i poddałby się terapii , która wzmaga ból i cierpienie bez żadnego znieczulenia?
  3. Jak ofiara może przyznać się do bezsilności w stosunku do substancji psychoaktywnej , jeżeli substancja ta daje jej jedyną skuteczną do tej pory siłę w walce z obezwładniającymi objawami urazu?

Uzależnienie może być bowiem często tylko wierzchołkiem góry lodowej!